Ana Sayfa Kurumsal Ürünler Sertifikalar İletişim

Ürün Kategorisi

 Armut Çeşitleri (Bodur-BA29):

a) Akça

b) June

c) Etrusca

d) Santa Maria

e) Williams

f) Deveci

g) Starkrimson

h) Wilder

ı) Abbe Fetel

j) CosciaPrecoc

 

k) Grand Champion

ABD orijinli olup, Gorham çeşidinin tomurcuk mutasyonudur. Ağaçları kuvvetli büyür ve yayvan gelişir. Meyvesi orta iri – iri, yuvarlakça alt kısma doğru geniş, hemen hemen boyunsuzdur. Meyve kabuğu ince mat olup bütün yüzeyi sıvama paslıdır. Ağustos sonunda toplanır. Tozlayıcıları Akça, Mustafabey, Williams, Beurre Hardy, Passe Crassane' dir. Ayva ile uyuşur. 

l) Beurre Clairgeau

Ağaçları oldukça kuvvetli büyür, diktir, erken meyveye yatar, Eylül ayının ilk yarısında hasada gelir. Meyvesi iri, çok iri konik biçimde olup boyun kısmı dar değildir. Kabuk yeşil, yeme olumunda sarı, güneş gören kısımları kırmızı üzeri kirli sarı renklidir. Meyve eti sarımtırak beyaz, bol sulu, mayhoşumsu, tatlı ve aromalıdır. Meyve sapı kısa, kalın ve bir tarafı büyüktür. Soğuk depoda uzun süre saklanabilir. Tozlayıcıları Williams, Duchesse d' Angouleme ve Beurre Bosc'dur.

m) Passe Crassane

Fransa orijinli olup, 1845' de bulunmuştur. Orta kuvvette büyür ve yarı dik gelişir. İri, yuvarlak, alt kısmı daha geniştir. Meyve kabuğu paslı, kalın önce yeşil, yeme olumunda sarıdır. Meyve eti beyaz, az kumlu, çok sulu, ekşimsi ve aromalı olup, kalitesi iyidir. Eylülün sonunda toplanır. Tozlayıcıları Williams, Doyenne du Comice, Abbe Fetel ve Duchesse d' Angouleme'dir. Uzun süre saklamaya elverişlidir, ayva ile iyi uyuşur.

n) Mustafabey

r) Beurre Precoce Morettini

Coscia x Williams melezi olarak 1956'da İtalya'da elde edilmiştir. Ağaçları kuvvetlice büyür ve yarı dik gelişir. Meyveleri iri, oval şekilli, sapa doğru incedir. Altadoğru genişler ve tipik armut biçimindedir. Meyve kabuğu ince, orta sertlikte, düz, mat ve mumlu olup yeme olumunda zemin rengi yeşilimtırak sarı, güneş gören yüzü pembe-kırmızıdır. Meyve eti beyaz renkli, kumsuz tereyağı tipinde, gevrek, çok sulu hafif ekşimsidir. Temmuzun 3. haftasında toplanır. Tozlayıcıları Abbe Fetel, Ankara ve Coscia'dır.

s) Beurre Hardy

Ağaçları orta kuvvettedir ve dikine büyür. Eylül'ün ilk haftasında hasat edilir. Meyvesi orta iri-iri, konik biçimde, alt kısmı genişçe ve yuvarlaktır. Meyve kabuğu ince, paslı, donuk yeşilimsi, güneş gören kısımları kırmızıdır. Meyve eti çok sulu, tatlı ve kumludur. Meyve sapı orta kalınlık ve uzunluktadır. Uzun süre saklamaya dayanmaz. Sofralık olarak kullanılır. Passe Crassane ve Starkrimson tozlayıcı olarak önerilmektedir.

t) Beurre Bosc (Kaiser Alexander)

Yayvan ve orta kuvvette ağaçlar yapar. Eylül'ün ilk haftasında toplanır. Meyvesi iri orta iri konik biçiminde, alt kısmı geniş ve orta kısmı uzundur. Kabuğun zemin rengi yeşil, üzeri pas kaplı, yeme olumunda rengi altın sarısıdır. Meyve eti beyaz, çok sulu, ince dokulu, tereyağı gibi ağızda eriyen bir kıvamdadır. Sapı uzun yay şeklinde, orta kalınlıktadır. Tozlayıcıları Williams ve Duchesse d' Angouleme'dir.

u) Beurre d’anjou

Kışlık armut çeşitlerindendir. Eylül ortalarında olgunlaşır. A.B.D.'de fazla miktarda yetiştirilen ve ihrac edilen bir çeşittir. Meyveye yatması oldukça yavaş, orta verimli, ayva ile uyuşması oldukça iyidir. Meyvesi konik, çiçek çukuru tarafı geniş, muntazam, orta irilikte, kabuk düz yeşilimtırak sarı, güneş gören tarafta pembe renkli, meyve eti gevrek, oldukça sulu ve tatlıdır. Sapı çok kısa, oldukça kalın ve etlidir. Soğuk havalı depoda Ocak – Şubat'a kadar saklanabilir.

v) duchesse d’angoulema

Ağaçları kuvvetlice büyür. Önce diktir, sonra yayvanlaşır. Eylül ayının ilk haftasında hasada gelir. Meyvesi iri-çok iri, yuvarlakça ve koniktir. Kabuk sarımsı yeşil, kalın, pas noktalıdır. Meyve eti beyaz, orta sulu, ince kumlu ve tatlıdır. Meyve sapı uzun, orta kalınlıkta ve eğridir. Sofralık olarak kullanılır. Tozlayıcı olarak Williams ve Passe Cressane kullanılır.

y) Dr. Jule Guyot

Fransa orijinli olup 1870 de bulunmuştur. Ağaçları zayıf – orta kuvvette büyür ve yarı dik gelişir. Meyve iri, boyun kısmı kalın, alta doğru geniş armut biçimindedir. Meyve kabuğu orta kalınlıkta, yeme olumunda sarı olup bazen güneş gören tarafı kırmızıdır. Meyve eti beyaz, çok sulu ve tatlı olup kalitesi çok iyidir. Ağustosun ilk haftasında toplanır. Tozlayıcıları Williams, Beurre Bosc, Abba Fetel'dir. Ayva ile uyuşmaz.

z) Triumph De Vienne

Fransa orijinli olup, 1874 de bulunmuştur. Ağaçları orta kuvvette büyür ve yayvan gelişir. Meyvesi iri, konik, uzunca armut biçimindedir. Meyve kabuğu yeşilimsi sarı renkte, dağınık paslı, yeme olumunda koyu sarıdır. Meyve eti çok sulu, tatlı, kendine has aromalı ve kalitesi çok iyidir. Ağustosun üçüncü haftasında toplanır. Tozlayıcıları Williams, Dr. Jules Guyot, Passe Crassane' dir. Ayva ile uyuşmaz.