Ana Sayfa Kurumsal Ürünler Sertifikalar İletişim

Ürün Kategorisi

Armut Çeşitleri (Klasik):

a) Starkrimson

Meyvesi iri, konik biçimde ve orta kısmı geniştir. Kabuk rengi koyu kırmızı olup yeme olgunluğunda rengi açılır. Meyve eti beyaz sulu ve tatlıdır. Yeme olumu süresi kısa olup çekirdek evi civarında başlayarak meyve eti kararmaktadır.

 Meyve sapı kısa ve kalındır. Ağustos'un ikinci yarısında olgunlaşır. Ağaçları orta kuvvette büyür, yayvandır. Sofralık olarak kullanılır. Bütün bölgeler için tavsiye edilir. Tozlayıcıları Williams, Passa Crassane'dir.

 

b) Wilder

ABD orijinli olup 1884 de bulunmuştuştur ağaçlarıı kuvvetli büyür ve dik gelişir. Meyvesi küçük – orta iri, meyve şekli konik, alt kısmı geniş düz, kısa ve kalın boyunlu, armut biçimindedir. Meyve kabuğu ince yeme olumunda zemin sarı olup güneş gören taraf kırmızıdır. Meyve eti beyaz renkli, tereyağı tipinde, az sulu ekşimsi tatlı olup kalitesi iyidir.

Temmuzun ikinci haftasında toplanır. Tozlayıcıları Akça, Mustafabey, Passa Crassane Beurre Hardy dir. Hasat geç kalınırsa yeme olumu ilerledikçe kepekleşir.  

c) Abbe Fetel

Ağaçları dik ve zayıf büyür. Eylülün ilk haftasında toplanır. Meyve iri konik biçimli, boyun kısmı çok uzundur. Kabuk sarımsı, kısmen paslı ve incedir. Meyve eti beyaz, çok sulu ince dokulu olup tereyağı gibi ağızda erir. Sapı kısa orta kalınlıkta, meyveye eğik olarak tutunmuştur. Sofralık olarak değerlendirilir. Tozlayıcıları Duchesse'de Angouleme, Beurre Clairgrau'dır.

d) Coscia Precoce

Ağaçları kuvvetli büyür, düzenli meyve verir. Temmuz sonunda hasada gelir. Meyvesi orta iri, konik biçimindedir. Kabuk açık yeşil renkli, yeme olumunda sarıdır. Meyve eti beyaz, tatlı, sulu ve kumludur. Sapı ince ve orta uzunluktadır. Sofralık olarak değerlendirilir. Tozlayıcı olarak Williams, Ankara, Akça çeşitleri verilmektedir.

e) Deveci

Ağaçları ilk yıllarda yavaş gelişir. Daha sonra gelişme kuvvetlenir. Ekim ayının ortalarına doğru hasada gelir. Meyveleri çok irice alt kısmı geniştir. Meyve kabuğu hasat sırasında açık yeşil, yeme olumunda sarımsı yeşil ve sarı renklidir. Hasat edilen meyveler Ocak ayında yeme olumuna gelir. Meyve eti beyaz, sert, çok sulu, tatlı ve aromalıdır. Çok kaliteli ve pazarlarda aranan bir çeşittir. İhracat amacıyla yaygınlaştırılmıştır. Ancak üretim iç piyasaya bile yetmemektedir. Meyveleri soğuk hava depolarında Mayıs ayının sonuna kadar saklanabilir. Bu çeşit için Williams  ve Comice iyi tozlayıcıdırlar.

f) Mustafa Bey

Ağaçları dik ve kuvvetlice gelişir. Temmuzun ikinci haftasında toplanır. Meyvesi küçük orta derecede boyunlu ve alta doğru geniştir. Kabuk kalın zemin rengi sarımsı yeşil, yeme olumunda sarı, güneş gören tarafı kırmızıdır. Meyve eti beyaz, az kumlu, tatlı, orta sulu ve aromalıdır. Saklamaya pek elverişli değildir. Genellikle depolamadan pazara sürülür. Tutulan yazlık çeşitlerimizden biridir. Akça ve Passe Crassane ile iyi tozlanır.

g) Akça

Ağaçları yarı dik ve kuvvetli gelişir. Temmuz başlarında hasada gelir. Meyvesi küçük kısa boyunlu ve alt kısmına doğru geniştir. Kabuğu yeşil, yeme olumunda yeşilimsi sarı renkte ve incedir. Meyve eti beyaz, az kumlu, orta sulu ve az tatlıdır. Depolamaya 7-10 kadar dayanır. Ülkemizde üretimi öngörülen armut çeşitlerinin en erkencesi akçadır. Meyveleri pek kaliteli olmamasına rağmen erkenci olduğu için tutulan bir çeşittir. Mustafabey, Williams, Passe Crassane iyi tozlayıcılarıdır.

h) June Beauty

ı) Etrusca

j) Williams

Ağaçları ilk yıllarda kuvvetli ve dikine büyür. Verime yattıktan sonra gelişme yavaşlar ve yayvanlaşır. Hasat zamanı ağustos ayının ikinci yarısıdır. Meyvesi orta iri veya iri konik, boyunlu, orta kısmı geniştir. Meyve kabuğu açık yeşil, ince, yeme olumunda sarı renklidir. Üzerinde kahverengi noktalar bulunur. Meyve eti beyaz, tatlı, çok sulu ve güzel aromalıdır. Sofralık, kurutmalık, konservelik olarak değerlendirmeye elverişlidir. Dünyada en iyi armut olarak bilinen ve yurdumuza en erken gelen yabancı bir çeşittir. Meyveleri çok gösterişli ve kalitelidir. Dolayısıyla pazarlarda çok aranan bir çeşittir. Uzun süre depolanabilir. En iyi tozlayıcıları, Akça ve Mustafabey çeşidi olarak belirlenmiştir.

k) Santa Maria

Ağaçları dik ve orta kuvvete gelişir. Hasat zamanı Temmuz sonu ile Ağustos başıdır. Meyvesi orta irilikte, boyun kısmı uzunca, alta doğru genişleyen bir yapıdadır. Meyve rengi yeme olumunda çok açık sarıdır. Bazen güneş gören kısımları pembe-kırmızıya döner. Meyve eti beyaz, az tatlı ve orta suludur. Albenisi iyi olan depolamaya elverişli bir çeşittir. Williams armudu ile iyi tozlanır.

l) Hosui

m) Kosui

n) Ankara

r) Bursa