Ana Sayfa Kurumsal Ürünler Sertifikalar İletişim

Ürün Kategorisi

Ayva Çeşitleri (Klasik):

a) Ekmek AYVASI

Bu çeşidin aynı ad altında tanınan bir çok tipleri vardır. Bu tiplerde meyveler gerek tat ve gerekse büyüklük bakımından farklılık gösterir. Meyvesi iri, gösterişli, sap tarafı dar, karın kısmı geniştir. Kabuk sarı renkte, üzeri hafif havlı ve kalındır. Meyve eti gevrek, sulu ve mayhoştur. Kocaeli yöresinde Eylül sonlarında toplanır.Şubat'a kadar saklanabilir. Ağaçları orta kuvvette büyür, verimlidir. Sofralık kullanıldığı gibi teknolojik değerlendirme şekillerine de elverişlidir. Tozlayıcı çeşide gerek yoktur

 

b) Eşme AYVASI

Yetiştiriciliği son yıllarda Marmara bölgesinde yaygınlaşmıştır. Orta iri, yuvarlak geniş karınlı, sapa doğru daralır. Meyve eti gevrek sulu, mayhoş, boğucu değildir. Sofralık değeri yüksektir. Uygun koşullarda Şubat – Mart' a kadar saklanabilir.

c) Limon AYVASI

Meyvesi yuvarlak, sap tarafına doğru uzundur. Kabuk limon sarısı renkte, havlı, kalın ve serttir. Meyve eti sarımtrak, gevrek, bol sulu ve mayhoştur. Eylül sonlarında toplanır. Aralık ayına kadar saklanabilir. Ağaçları orta kuvvette büyür. Önce diktir, ağaç yaşlandıkça dallar sarkmaya başlar. Verimlidir, tozlayıcı çeşide gerek yoktur

d) Ege 22

e) Şeker Gevrek

Meyve iri, düzgün şekilli, karın tarafı şişkin, sap ve çiçek çukuruna doğru hafif darcadır. Kabuk ince havlı, parlak sarı, ince ve gevrektir. Meyve eti sulu, hafif mayhoş olup boğucu değildir. Ekim ayının ilk haftasında toplanır. Şubat'a kadar saklanabilir. Tozlayıcı çeşide gerek yoktur.

f) İstanbul Ayvası (22-1)

Ağacı kuvvetli ve verimi ortadır. Ortalama meyve ağırlığı 329.8g'dır. Meyve şekli yuvarlak, simetrik ve göz ucunda belirgin, beşten fazla köşelidir. Sap çukuru derin ve orta genişliktedir. Kabuk yüzeyi dalgalı, orta parlak ve yeşilimsi sarı, sap çukuru çevresinde çok az paslıdır. Meyve boyuna kesitte çekirdek evi küçük ve enine kesitte yuvarlaktır. Gelişmiş tohum sayısı beşten fazladır. Et rengi açık krem, gevrek, az taşlı, tatlı, orta sulu, orta aromalı ve az boğucudur.

g) Bardak Ayvası

Özellikle Kocaeli bölgesinde yetiştirilen bir çeşittir. Bağlar arasında bu ayvaya kirazlar ile birlikte rastlanır. Meyvelerin üzeri sık tüylü, eti gevrek, sulu ve mayhoştur. Eylül sonlarında toplanarak hevenk yapılır ve uzun bir süre kilerde saklanır. Ağacı çoğunlukla tek gövdeli, orta irilikte (3 – 4 m ) ve verimlidir.

h) Demir Ayvası

Bu çeşidin meyveleri ekmek ayvasına göre küçük şekilde toparlaktır. Meyve eti çok sıkı olduğundan bu ad verilmiş olsa gerektir. Meyve yeşilimtırak sarı renkte, tüysüz, parlak, etisert, sulu, mayhoş ve boğucu değildir. Ekim ayında olgunlaşır. Ağacı orta kuvvette olup çok gövdelidir. Ağaçları önce dikine büyürlerse de meyveye yattıktan sonra dalları sarkmaya başlar.

ı) Midilli (25-2)

Ağacı orta kuvvetli ve verimlidir. Meyve şekli uzun, simetrik, köşeli bir yapısı vardır. Ortalama meyve ağırlığı 435g'dır. Köşelilik belirgin ve beş köşelidir. Kabuk yüzeyi düzgün, yeşilimsi sarı renkli, orta yağlımsı parlak görünüşlüdür. Kabukta pas her yerde az miktarda dağılmıştır. Meyve boyuna kesitinde çekirdek evi çok küçük, enine kesitinde ise çekirdek evi şekli yuvarlak ve beşten fazla gelişmiş tohuma sahiptir. Meyve eti açık krem renkli, dokusu gevrek ve az liflidir. Yeme özelliği iyi, sulu, orta aromalı, tatlı ve boğucu değildir.